Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?
W ostatnich latach przedsiębiorcy wykazują coraz większe zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi. Udzielają je firmy niezwiązane z działalnością bankową oraz prywatni inwestorzy. Pośród ich zalet wymienia się przede wszystkim wysoką dostępność, minimum formalności i ekspresowe rozpatrywanie wniosków. Kuszą również z tego powodu, że zwykle są udzielane bez weryfikacji danych w BIK-u. Jednak wiele osób zastanawia się, czy zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego spowoduje dodanie informacji do powyższej bazy. Jeśli Ty też masz takie wątpliwości, rozwieje je poniższy artykuł – zapraszamy do lektury!
BIK – co kryje się pod tym pojęciem?
Wiele pożyczek pozabankowych (https://baltcredit.pl/oferta/) oferowanych firmom, udzielanych jest bez weryfikacji w BIK-u. Nazwa ta to skrót, pod którym kryje się Biuro Informacji Kredytowej założone oraz prowadzone przez Związek Banków Polskich. Odpowiada przede wszystkim za administrowanie bazą, do której dodawane są podstawowe informacje o kredytobiorcach, a więc:
dane osobowe i firmy,
aktualnie zaciągnięte kredyty,
spłacone zobowiązania finansowe.
Dzięki temu każdy bank może szybko oszacować poziom ryzyka podpisania umowy z firmą wnioskującą o produkt kredytowy. Ocena ta ma bezpośredni wpływ na zaakceptowanie bądź odrzucenie wniosku.
Warto tutaj podkreślić, że BIK raportuje zarówno terminowo spłacane kredyty, jak i te przeterminowane. Już 1 dzień opóźnienia w zapłacie raty pożyczki może skończyć się negatywnym wpisem w bazie. Te są przechowywane nawet do 5 lat i nierzadko zamykają drogę do pożyczania pieniędzy w bankach, szczególnie większych kwot.
Czy firmy udzielające pożyczek pozabankowych muszą raportować do BIK?
Zgodnie z aktualnymi przepisami każdy bank musi mieć podpisaną umowę ze Związkiem Banków Polskich. Dotyczy to także tzw. SKOK-ów, czyli Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. W obu przypadkach konieczność współpracy jest równoznaczna z obowiązkiem raportowania do BIK-u. Pożyczki pozabankowe są udzielane przez przedsiębiorstwa prywatne, które tylko ewentualnie mogą związać się z Biurem Informacji Kredytowej – jest to dobrowolne.
Pojawia się więc pytanie, czy pożyczkodawca, który podpisał umowę z pożyczkobiorcą, ma obowiązek zaraportować ten fakt? Wszystko zależy od formy podjętej współpracy z BIK.
Kiedy informacje o pożyczce będą widoczne w BIK?
Ponieważ firmy pożyczkowe prowadzą działalność na zasadach Kodeksu Cywilnego, mają swobodę w zakresie tego, w jakich sytuacjach i czy w ogóle będą raportować do BIK. Pożyczki pozabankowe udzielane są obecnie przez przedsiębiorstwa, które pod kątem współpracy z Biurem Informacji Kredytowej:
w ogóle jej nie prowadzą – brak raportowania pożyczkobiorców,
podjęły ją w ograniczonym zakresie – wnioskują o dodanie do bazy tylko tych klientów, którzy nierzetelnie spłacają swoje zobowiązania finansowe,
działają na podobnych zasadach, jak banki czy SKOK-i – każda pożyczka pozabankowa trafia do bazy BIK.
Pożyczki pozabankowe bez wpisu do BIK-u – dlaczego są popularne?
Wielu przedsiębiorców planujących wzięcie pożyczki pozabankowej szuka wariantu bez weryfikacji w BIK-u. Ułatwia to otrzymanie pieniędzy, a do tego zwykle oznacza także, że zadłużenie nie zostanie dodane do tej bazy danych. W efekcie unika się obniżenia zdolności kredytowej po podpisaniu umowy pożyczkowej. W razie konieczności łatwiej jest kupić coś na raty lub wziąć kredyt w banku.
Jednak pamiętaj, że jeśli np. w wyniku problemów finansowych zaniechasz spłacania swojego zobowiązania, informacja o tym prawdopodobnie znajdzie się w KRD. Jest to Krajowy Rejestr Długów, w którym często weryfikują klientów również firmy pożyczkowe.
Skorzystaj z atrakcyjnej pożyczki pozabankowej!
Jeśli pilnie potrzebujesz gotówki np. na rozwój przedsiębiorstwa, ale masz niską zdolność kredytową lub złą historię w BIK, wzięcie pożyczki pozabankowej jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, aby zawsze stawiać na usługi sprawdzonych firm. Z tego powodu najlepiej skorzystaj z oferty przygotowanej przez Balt Credit! Proponujemy różne produkty pożyczkowe dla klientów biznesowych, w tym pod hipotekę, dla zadłużonych, inwestycyjne oraz konsolidacyjne. Wypełnij formularz na stronie i dowiedz się, ile pieniędzy możesz u nas pożyczyć oraz na jakich warunkach!