Czym się różni BIK od KRD?

Spis treści

Aktualności

Czym się różni BIK od KRD?

Czym się różni BIK od KRD?

Często, gdy decydujesz się na skorzystanie z usług kredytowych banku, możesz natknąć się na informację, że przed podjęciem decyzji instytucja sprawdza historię kredytową w BIK lub KRD. Systemy te, ogólnie ujmując, gromadzą dane na temat dłużników, jak i tego, jak radzili sobie ze swoimi zadłużeniami. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Zachęcamy zatem do przeczytania poniższego artykułu!

Czym jest BIK?


Rozwińmy najpierw BIK – to Biuro Informacji Kredytowej. W ten sposób nazywa się przedsiębiorstwo gromadzące, przetwarzające i udostępniające informacje dotyczące klientów wszystkich zarejestrowanych instytucji, zajmujących się udzielaniem pożyczek i kredytów. Konkretniej – zbiera dane o zobowiązaniach. Mogą one być pozytywne lub negatywne, w zależności od tego, jak dana osoba lub firma radzi sobie ze spłatą długów.

Jakie informacje znajdują się w BIK? M.in. dotyczące rodzaju zaciągniętych zobowiązań oraz tego, czy dana osoba spłaca raty terminowo. Instytucja ta więc może być sprzymierzeńcem, jeśli regularnie i terminowo spłaca się swoje zadłużenie. Co więcej – informacje te mogą pozostać w bazie także po wygaśnięciu zobowiązań, ale wymaga to udzielenia zgody na przetwarzanie danych po spłaceniu wszystkich wierzytelności.

Czemu warto podjąć taki krok? Bo zmniejsza to ilość formalności, jakich trzeba dopełnić w trakcie starania się o kolejne finansowanie. Chyba że interesują Cię pożyczki pozabankowe bez BIK i KRD, udzielane np. przez BaltCredit. Wtedy nie musisz się martwić o żadne rejestry.

Co to jest KRD?


Czym w takim razie jest KRD? Krajowy Rejestr Długów to biuro informacji gospodarczej, gromadzące i udostępniające dane o sytuacji finansowej różnych podmiotów – zarówno firm, jak i osób prywatnych. Są one przekazywane zarówno firmom, bankom, jak i samym konsumentom, którzy chcą sprawdzić, jak wygląda ich historia kredytowa.

W przeciwieństwie do BIK KRD gromadzi tylko negatywne informacje dotyczące dłużników. Tym samym, jeśli ktoś zalega ze spłatą zobowiązań, wówczas może zostać zgłoszony do Krajowego Rejestru Długów. W takich sytuacjach pozostaje już tylko pożyczka pozabankowa bez BIK i KRD.

Warto wiedzieć, że do rejestru mogą zgłaszać konsumentów czy firmy nie tylko banki, ale i inne podmioty, wobec których dana osoba (fizyczna lub prawna) ma zobowiązania. Jeśli więc zalegasz ze spłatą za usługi sieci komórkowej czy internetu – również możesz trafić do KRD. Wpis nie jest stały – wszystko zależy od tego, czy uregulujesz swoje zadłużenie. Jeśli tak, w ciągu 14 dni wierzyciel musi zgłosić ten fakt, a samo biuro – usuwa wpis w ciągu kolejnych 7.

Jakie są główne różnice między BIK i KRD?


Podstawowa różnica między BIK i KRD leży w tym, kiedy się trafia do danego rejestru. W przypadku BIK rejestrowane są wszystkie zobowiązania, co pozwala na wypracowanie pozytywnej, jak i uzyskanie negatywnej historii kredytowej, jakie później uwzględniane są przez banki. KRD natomiast rejestruje wyłącznie osoby i podmioty gospodarcze, mające problemy ze spłatą zaciągniętych długów.

Druga leży w podmiotach uprawnionych do zgłaszania do obu rejestrów. Na przykład do BIK mogą zgłaszać wpisy wyłącznie banki, SKOK-i i wybrane firmy pozabankowe. W przypadku KRD sprawa jest nieco bardziej złożona. Instytucje bankowe i kasy oszczędnościowo-kredytowe rzadko korzystają z tej możliwości. Firmy pozabankowe udzielające pożyczek z kolei mają prawo zgłoszenia takiego wpisu po 60 dniach spóźnienia ze spłatą.Ponadto wśród podmiotów uprawnionych do składania wniosków o wpis w KRD, znalazły się m.in.:

  • spółki kolejowe,
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • dostawcy usług telekomunikacyjnych i internetowych,
  • ubezpieczalnie…
  • … i inni wierzyciele, jeśli spełniają określone warunki.

Chcesz zaciągnąć pożyczkę bez BIK i KRD? Zobacz ofertę BaltCredit


Takie terminy jak BIK i KRD to tylko niektóre, jakie powinien znać każdy kredytobiorca czy przedsiębiorca. Inne możesz znaleźć np. w słowniku pojęć, dostępnym na stronie BaltCredit.pl. U nas też masz możliwość zaciągnięcia pożyczki bez sprawdzania powyższych rejestrów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej usługi? Pozostajemy do Twojej dyspozycji! Wykwalifikowani doradcy przedstawią ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań i zaprezentują Ci atuty tego rozwiązania.

Spis treści