Aktualności
RRSO – co to jest?
Pod skrótem RRSO kryje się rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Termin ten pojawia się w polskiej ustawie o kredycie konsumenckim i ma pozwalać pożyczkobiorcom na ocenę wszystkich kosztów w skali roku, które muszą ponieść. Wskaźnik ułatwia weryfikację opłacalności poszczególnych produktów dostępnych na rynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami instytucje kredytowe (banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe) mają obowiązek podawania RRSO w swoich ofertach (kredyty, pożyczki ratalne, limity w bieżących rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych).
Po co jest Ci potrzebna wiedza o RRSO?
Od każdej udzielonej pożyczki pobierane są opłaty. Najważniejsze z nich to:
- oprocentowanie nominalne,
- prowizja za udzielenie finansowania,
- opłata przygotowawcza,
- ubezpieczenie,
- opłata administracyjna.
W odpowiedzi na potrzeby konsumentów opracowano wspólny parametr, czyli RRSO. W jasny i klarowny sposób uwzględnia on wszystkie opłaty pobierane przez pożyczkodawcę. W ten sposób łatwo jest osądzić opłacalność poszczególnych umów i wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.
Gdy już wiesz, co to jest RRSO, nie musisz skupiać się na wyszukiwaniu kolejnych kosztów, które może naliczać instytucja finansowa. Wskaźnik pomaga uniknąć tzw. haczyków w umowach, które narażały nieświadomych konsumentów na duże koszty. Jedyną sytuacją, gdy całkowity koszt (wyliczony na podstawie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) nie będzie odpowiadał ostatecznej sumie do spłaty, jest niewywiązanie się z obowiązków dłużnika wynikających z podpisanej umowy. Wtedy mogą zostać doliczone odsetki karne za przekroczenie terminu spłaty rat oraz opłaty za obsługę windykacyjną.
RRSO a oprocentowanie nominalne – poznaj różnice
Osoby spoza branży finansowej mogą mylić RRSO z oprocentowaniem nominalnym, które także wyrażone jest w postaci procentowej. Ta druga wartość określa wyłącznie odsetki ponoszone w skali rocznej. Całkowity koszt pożyczki czy kredytu obejmuje jednak również wiele innych opłat poza odsetkowych. Warto podkreślić, że oprocentowanie nominalne jest ograniczone ustawowo. Maksymalnie może ono wynosić 2-krotność sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz 3,5 punktu procentowego.
Jak porównać pożyczki po RRSO?
Usystematyzowany miernik RRSO pozwoli Ci bardzo szybko zestawić różne oferty pożyczkowe i wybrać najtańszą opcję. Im wskaźnik ten jest niższy, tym całkowite koszty do spłaty są mniejsze.
Musisz jednak pamiętać, że zasada ta działa wyłącznie dla produktów, które zostały skonfigurowane pod kątem dokładnie tych samych parametrów. Chodzi tutaj nie tylko o pożyczaną kwotę i okres kredytowania, ale także rodzaj rat (rosnące lub malejące). RRSO uwzględnia wartość pieniądza zmieniającą się w czasie. W kolejnym roku NBP podaje nowe stopy referencyjne. W praktyce RRSO 25% wcale nie oznacza, że cena Twojej pożyczki będzie wynosić tyle procent doliczone do kwoty otrzymanej „na rękę”.
Skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy
Algorytm, według którego wyliczane jest RRSO, dla przeciętnego konsumenta jest naprawdę skomplikowany. We wzorze matematycznym pojawia się wiele wartości, które mogą przyprawiać o zawrót głowy. Z tego powodu zawsze warto skorzystać z pomocy eksperta od finansów. W Balt Credit nie tylko dokładnie wyjaśnimy Ci, co to jest RRSO, ale i pomożemy dobrać najlepszy produkt finansowy. Poznaj ofertę na naszej stronie i skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy.\