Czym jest przewłaszczenie na zabezpieczenie?

Spis treści

Aktualności

Czym jest przewłaszczenie na zabezpieczenie?

Czym jest przewłaszczenie na zabezpieczenie?

Jedną z nowych form zabezpieczenia wierzytelności jest przewłaszczenie. Jest to umowa, która pozwala przekazać wierzycielowi prawo własności do konkretnej rzeczy należącej do dłużnika, aby zagwarantować bezpieczeństwo na wypadek problemów ze zwrotem należności. Na czym dokładnie ono polega, co może być nim objęte oraz jakie warunki powinien spełnić taki kontrakt? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co to jest przewłaszczenie na zabezpieczenie?


Bywa stosowane przez banki udzielające kredytów oraz prywatne firmy pożyczkowe. Przewłaszczenie to jedna z form, która chroni wierzyciela na wypadek braku spłaty długu w ustalonych terminach. Obejmuje on własność nad wskazanymi ruchomościami lub nieruchomościami dłużnika bądź osoby trzeciej (np. poręczyciela), ale właściciel nadal może z nich normalnie korzystać. Klasyczny zastaw rzeczy ruchomej wyłącza możliwość jej użytkowania, dlatego nie sprawdzi się np. w przypadku linii produkcyjnych, maszyn czy pojazdów wykorzystywanych w codziennej działalnośc

Jakie są formy przewłaszczenia?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewłaszczenie może mieć jedną z dwóch form:

  • pożyczkobiorca przekazuje pożyczkodawcy prawo własności do konkretnego mienia, a ten spisuje oddzielną umowę, aby zobowiązać się do przeniesienia go z powrotem, gdy cała suma zostanie zwrócona. Jest to jedyny rodzaj, który można zastosować jako przewłaszczenie dla nieruchomości (np. domu, mieszkania, obiektu firmowego),
  • warunkowe przewłaszczenie – w dokumencie wprowadza się zapis o tzw. warunku rozwiązującym. Polega on na automatycznym przeniesieniu prawa własności na byłego dłużnika, gdy ten spłaci całość zobowiązania.

Co może być przedmiotem przewłaszczenia?


Przedmiotem przewłaszczenia może być każda rzecz, która zostanie wskazana w umowie. Wartość poręczenia powinna być zbliżona do kwoty całkowitego zobowiązania. Strony niejednokrotnie dokonują jednak wycen samodzielnie (bez udziału rzeczoznawcy majątkowego), dlatego trudno jest osiągnąć taki stan. Nieścisłości najczęściej powstają w przypadku samochodów, których realne ceny spadają z każdym kolejnym miesiącem i rokiem użytkowania.

Jako zabezpieczenie najczęściej wykorzystywane są:

  • prywatne lub firmowe nieruchomości – domy, mieszkania, lokale handlowo-usługowe, magazyny, działki w dobrych lokalizacjach,
  • pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe,
  • maszyny,
  • linie produkcyjne,
  • surowce i towary.

Bezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości z Balt Credit


Balt Credit pomożemy Ci zyskać korzystne finansowanie dla Twojej firmy. Nasi doradcy przeanalizują Twoją sytuację. Wspólnie dobierzemy pozabankowe pożyczki hipoteczne w wysokości od 50 000 zł do nawet 2 500 000 zł. Nie wymagamy zaświadczeń z US i ZUS, nie weryfikujemy historii w BIK, BIG i KRD. Sprawdź szczegóły oferty i bezpiecznie pożycz pieniądze na inwestycje, rozwój przedsiębiorstwa lub inny cel.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie nieruchomości


Przy wysokich pożyczkach towar przedsiębiorstwa, służbowy samochód lub inne ruchomości mogą okazać się niewystarczające. Ich realna wartość zmienia się w czasie, co dla wierzyciela może oznaczać niedostateczną ochronę na wypadek braku spłaty zadłużenia. Firmy pożyczkowe chętniej stosują przewłaszczenie na zabezpieczenie nieruchomości. Takie mienie jest nie tylko wartościowe, ale i stabilne, ponieważ istnieją bardzo małe szanse, że wycena spadnie. Warto jednak podkreślić, że w polskich przepisach prawnych brakuje jeszcze jednoznacznych wykładni, które regulowałyby transakcje przewłaszczenia. Z tego powodu niektóre banki i fundusze hipoteczne rezygnują z tej metody.

Ewentualnych roszczeń w przypadku niedotrzymania warunków umowy należy dochodzić na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Wielu pożyczkodawców woli zastosować zastaw lub hipotekę, które są szczegółowo regulowane w prawie i łatwiej jest egzekwować je na drodze sądowej. Jednocześnie przewłaszczenie na zabezpieczenie nieruchomości daje wierzycielowi możliwość wynajęcia czy sprzedaży lokalu bądź budynku (bez wszczynania postępowania egzekucyjnego) i przeznaczenia uzyskanej kwoty na poczet długu. Tradycyjna hipoteka lepiej chroni dłużnika.

Korzystne pożyczki pod zastaw nieruchomości


Potrzebujesz zastrzyku gotówki? Doświadczeni eksperci z Balt Credit pomogą Ci dobrać elastyczne i korzystne finansowanie pod zastaw nieruchomości. Polecamy pożyczki konsolidacyjne, inwestycyjne, pomostowe, dla deweloperów oraz start upów. Sprawdź szczegóły naszej oferty. Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu – objaśnimy Ci warunki, które należy spełnić, aby zyskać wsparcie finansowe.

Spis treści