Brak zdolności kredytowej – co zrobić?

Brak zdolności kredytowej - co zrobić

Spis treści

O autorze

Paweł Rzeszot

Ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze produktów finansowych. Doświadczony menadżer zarządzający m.in. placówkami bankowymi pod kątem operacyjnym i sprzedażowym. Samodzielny specjalista z bogatym doświadczeniem w zakresie strukturyzowania transakcji finansowych.

Zapraszam na moje social media:

KALKULATOR OBLICZENIA RAT

Wybierz kwotę
Min 30000 PLN
Max 1000000 PLN
Okres Spłaty (msc.)

Miesięczna rata od

2 729,17 zł

Ostatnia rata

100 000 zł

Całkowity koszt od

32 750 zł

Brak zdolności kredytowej to często główny powód, dla którego bank odmawia udzielenia kredytu. To zjawisko można rozumieć jako sytuację, w której potencjalny kredytobiorca nie jest w stanie zapewnić bankowi, że będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Choć niskie dochody są jedną z przyczyn braku zdolności kredytowej, istnieje szereg innych czynników, które mogą na nią wpływać.

Brak zdolności kredytowej co zrobić? Czy istnieją alternatywne rozwiązania na uzyskanie finansowania pomimo niekorzystnej historii kredytowej, czy też niskich dochodów? Wyjaśniamy, jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to istotny aspekt, który tradycyjne banki biorą pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków o kredyt. Stanowi ona ocenę sytuacji finansowej wnioskodawcy, określającą jego zdolność do terminowej spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami. Na przykład przy kredycie hipotecznym banki analizują zdolność kredytową na podstawie dochodów, wydatków i zobowiązań finansowych oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na zdolność do regulowania zobowiązań. Należy do nich: wiek, płeć czy poziom wykształcenia, wkład własny, forma zatrudnienia.

Brak zdolności kredytowej sygnalizuje, że według opinii w danym banku wnioskodawca nie jest w stanie w sposób finansowy spłacić zobowiązania lub w przyszłości może napotkać trudności w jego uregulowaniu z różnych przyczyn. Bank ocenia więc nie tylko historię kredytową (np. terminowe regulowanie wcześniejszych zobowiązań), lecz również bieżące możliwości finansowe kredytobiorcy i zaświadczenia potwierdzające jego stabilność finansową (np. wysoki wkład własny, wysokie dochody, umowa o pracę na czas nieokreślony).

Nasuwa się więc pytanie: Brak zdolności kredytowej co zrobić? Działania takie jak uregulowanie bieżących zobowiązań, zwiększenie stabilności finansowej, czy skorzystanie z pomocy doradcy finansowego mogą przyczynić się do poprawy zdolności kredytowej i zwiększenia szans na otrzymanie kredytu w tradycyjnym banku. Jednak wydaje się być oczywiste, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca lub osoba fizyczna potrzebuje dużego wsparcia finansowego w szybkim czasie, wówczas poprawienie historii kredytowej w tym terminowe regulowanie bieżących zobowiązań jest ogromnym, a często niemożliwym wyzwaniem.

Warto wiedzieć!

Decyzja o braku zdolności kredytowej w jednym, a nawet kilku bankach nie oznacza konieczności rezygnacji z kredytu w ogóle. Różne pozabankowe instytucje finansowe, takie jak Balt Credit, mogą oceniać zdolność kredytową nieco inaczej w wyniku stosowania odmiennej polityki kredytowej.

Umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistą Balt Credit!
 

Co składa się na zdolność kredytową lub jej brak?

Elementy decydujące o naszej zdolności kredytowej lub jej braku są złożone i obejmują wiele czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Wielkość i źródło dochodów. Tradycyjne banki analizują zarobki, aby ocenić naszą zdolność do spłaty kredytu hipotecznego. Wysokość i stabilność dochodów mają kluczowe znaczenie dla określenia wysokości udzielonego kredytu. Rodzaj umowy o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony, jest ceniony przez banki bardziej niż umowy krótkoterminowe. Niekorzystnie na ocenę wniosku wpływają również brak ciągłości wynagrodzeń i zbyt niskie dochody.
  • Stałe wydatki. Stałe wydatki, takie jak czynsz, rachunki czy inne zobowiązania kredytowe, wpływają na dostępne środki i zdolność kredytową. Na przykład długoterminowy kredyt samochodowy i raty mogą ograniczyć kwotę, jaką możemy pożyczyć. Posiadanie karty kredytowej (bądź kilku) również ma znaczący wpływ.
  • Wiek. Nasz wiek może wpłynąć na maksymalny okres spłaty kredytu. Banki mogą być mniej skłonne udzielić długoterminowego kredytu osobom starszym.
  • Historia kredytowa. Nasza historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) ma kluczowe znaczenie. Opóźnienia w spłacie zobowiązań czy nadmierne korzystanie z produktów kredytowych mogą obniżyć naszą zdolność kredytową. Regularne monitorowanie raportu BIK pozwala śledzić swoją kondycję finansową i podejmować działania naprawcze w razie potrzeby.
  • Wkład własny. Wysoki wkład własny może poprawić naszą zdolność kredytową. Im więcej środków wkładamy na początek, tym mniejsza kwota kredytu jest potrzebna.

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny w tradycyjnych bankach, kluczowe są dochody i posiadanie oszczędności (wkład własny), który może wynosić nawet 20% wartości finansowej nieruchomości. Niektóre banki odmawiają udzielania kredytów hipotecznych z wkładem własnym poniżej 20%. Dodatkowo istotne są warunki oprocentowania, marża, oraz rodzaj raty kredytu (równe lub malejące).

Sprawdź: Kalkulator zdolności kredytowej i oblicz raty.

Czy można wziąć pożyczkę na firmę bez zdolności kredytowej?

A co zrobić, gdy nie masz zdolności kredytowej w ocenie kilku, a nawet wszystkich banków? Taka sytuacja może być trudna dla przedsiębiorcy, szczególnie jeśli pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki. Oznacza bowiem konieczność solidnego popracowania nad swoją zdolnością kredytową i spłatę aktualnego zobowiązania. Może to trwać nawet kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach i lat.

Tradycyjnym bankom trudno udzielić kredytu osobom, ze złą historią kredytową. Warunki kredytu są bowiem ściśle określone i bardzo rygorystyczne. W przypadku wszelkich nieprawidłowości i występowania potencjalnych czynników, które mogą świadczyć o braku stabilności finansowej, wniosek o kredyt zostaje automatycznie odrzucony. Jednak istnieje wyjście z tej sytuacji i uzyskanie kredytu hipotecznego nawet przy niskich dochodach oraz w przypadku osób z niekorzystną historią kredytową.

Z powodu braku zdolności kredytowej braki w budżecie możesz szybko i skutecznie uzupełnić na rynku pozabankowym. Istnieją bowiem sprawdzone i prestiżowe firmy pożyczkowe, które oferują pozabankowe kredyty hipoteczne bez BIK dla przedsiębiorców o niskich dochodach i zadłużonych.

Kredyt hipoteczny pozabankowy to coraz częściej wybierana alternatywa dla kredytów udzielanych przez tradycyjne banki. Zrozumiałe dla wnioskodawcy parametry kredytu, skrócona procedura przy ocenie zdolności kredytowej, udzielenie kredytu w krótkim czasie, korzystne raty kredytów i czas na spłatę zobowiązania budują pozytywny obraz potencjalnego pożyczkodawcy. Twój brak lub mniejsza zdolność kredytowa w przypadku pozabankowych pożyczek pod zastaw nie stanowią przeszkody. Możesz dostać kredyt na nowe inwestycje lub spłatę innych zobowiązań kredytowych, zadłużeń itp.

Sprawdź: Pożyczka dla przedsiębiorców.

Brak zdolności kredytowej a pozabankowy kredyt hipoteczny

Instytucje pozabankowe również dokonują oceny zdolności kredytowej. Jednak nie są w tym procesie tak restrykcyjne, jak tradycyjne banki, a głównym czynnikiem branym pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku jest nieruchomość pod zastaw. Dlatego przedsiębiorca ma dużą szansę uzyskać znaczącą kwotę kredytu na maksymalny okres kredytowania. Pieniądze będzie mógł przeznaczyć na różne cele, jak spłatę zobowiązań wobec pracowników, urzędów, komorników lub wierzycieli. Może także spłatę kredytu zaciągniętego w innej instytucji lub banku, rozwój start’upu i innowacyjnych pomysłów w firmie.

Pozabankowy kredyt gotówkowy pod zastaw dla firm to korzystna alternatywa dla tradycyjnych kredytów hipotecznych. Mogą z niego skorzystać firmy, które nie posiadają ofert kredytów dla firm wysokiego ryzyka, start’upów, zatrudniających samych siebie jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek kapitałowych z ograniczoną historią kredytową. Dlatego każdy przedsiębiorca dysponujący nieruchomością, która może stanowić zastaw kredytu i tym samym zwiększyć zdolność kredytową może ubiegać się i dostać pozabankowy kredyt gotówkowy w określonym terminie.

Jak uzyskać pożyczkę na firmę przy braku zdolności kredytowej?

Proces udzielania pozabankowych pożyczek pod zastaw nieruchomości (np. kredyt mieszkaniowy) został czytelnie i zwięźle skonstruowany. Dzięki kierowaniu się jasnym zasadom każdy wnioskodawca czuje się pewnie, bezpiecznie i w pełni odnajduje się w całej procedurze kredytowej. Zaciągnięcie zobowiązania to doświadczenie, które zawsze budzi wiele obaw, pytań i wątpliwości. Dlatego tak ważne jest, żeby wniosek o kredyt i warunki spłaty zobowiązań kredytowych były zrozumiałe od samego początku.

Etapy uzyskania pozabankowej pożyczki bez zdolności kredytowej

Jak uzyskać pozabankową pożyczkę przy braku zdolności kredytowej w Balt Credit? Cały proces obejmuje zaledwie kilka etapów:

  1. Wypełnienie formularza aplikacyjnego w formie online.  To pierwszy krok, który zajmie zaledwie chwilę, a rozpocznie cały proces aplikacyjny. Brak skomplikowanych dokumentów na początkowym etapie to duża oszczędność czasu oraz zawężenie formalności do konkretów.
  2. Przesłanie podstawowych dokumentów. Po złożeniu wniosku przedsiębiorca przystępuje do wypełnienia krótkiego formularza, dotyczącego nieruchomości pod zastaw oraz zapotrzebowania finansowego.
  3. Ocena nieruchomości pod zastaw. Na tym etapie doświadczeni przedstawiciele firmy na podstawie otrzymanych danych, dokonują wstępnej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. W tym czasie niezwykle ważna jest płynna komunikacja, gdyż osoba weryfikująca wniosek może poprosić przedsiębiorcę o dodatkowe informacje lub dokumenty dotyczące nieruchomości.
  4. Wstępna decyzja. To zdecydowanie najbardziej wyczekiwany moment przez wnioskodawcę. Przedsiębiorca otrzymuje wstępną decyzję i przechodzi do kolejnego etapu.
  5. Akceptacja warunków i przesłanie dokumentacji prawnej. Pozytywna decyzja prowadzi wnioskodawcę do kolejnego etapu, w którym otrzymuje od firmy proponowaną kwotę kredytu i pełną kalkulację. Po zaakceptowaniu wszystkich warunków należy przygotować i przesłać wszystkie dokumenty prawne wymagane przez pożyczkodawcę.
  6. Ostateczna decyzja. Na tym etapie przedsiębiorca otrzymuje końcową decyzję o przyznaniu mu kredytu pod zastaw nieruchomości. Pożyczkodawca może poprosić o uzupełnienie niepełnych informacji lub dokumentów.
  7. Podpisanie umowy. Obie strony ustalają datę podpisania umowy. Przed podpisaniem umowy przedsiębiorca otrzymuje draft umowy w celu dokładnego zapoznania się z każdą zawartą w niej informacją.
  8. Wypłata środków. To ostatni etap krótkiego procesu kredytowego. Dochodzi w nim do podpisania umowy przez każdą ze stron, rejestracji wniosku o wpis do hipoteki oraz wypłaty środków z pożyczki.

Poprzez te etapy, Balt Credit umożliwia uzyskanie pozabankowej pożyczki hipotecznej bez zdolności kredytowej, zapewniając przejrzysty proces aplikacyjny dla klientów.

Nie przegap: Biuro informacji kredytowej Balt Credit.

Uzyskaj pożyczkę bez zdolności kredytowej w Balt Credit!

Balt Credit to nie tylko firma specjalizująca się w pozabankowych pożyczkach pod zastaw dla przedsiębiorców bez zdolności kredytowej. Balt Credit to partner godny zaufania. Oferujemy elastyczne rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy potrzebują finansowego wsparcia, w czasie, gdy inne instutucje odmówiły im pomocy.

Dzięki naszemu profesjonalizmowi i indywidualnemu podejściu proces uzyskania pożyczki staje się szybki, klarowny i efektywny dla każdego klienta. Złóż prosty wniosek o kredyt hipoteczny w Balt Credit. Nie posiadanie zdolności kredytowej nie jest dla nas przeszkodą.

Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy jeszcze dziś!

Zgody na przetwarzanie danych osobowych

 

Spis treści

O autorze

Paweł Rzeszot

Ekonomista z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze produktów finansowych. Doświadczony menadżer zarządzający m.in. placówkami bankowymi pod kątem operacyjnym i sprzedażowym. Samodzielny specjalista z bogatym doświadczeniem w zakresie strukturyzowania transakcji finansowych.

Zapraszam na moje social media: